Układ automatyki do fontanny “Cztery kwartały” na starówce w Gdańsku

Sorry, this entry is only available in Polish and Swedish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Firma MH Automatyka w 2010 roku zrealizowała projekt dotyczący budowy rozdzielnicy zasilającej Fontannę Czterech Kwartałów na Starym Mieście w Gdańsku. Całe przedsięwzięcie polegało na doborze odpowiedniej aparatury elektrycznej, jej instalacji w szafie rozdzielczej, odpowiednie oprogramowanie, a następnie uruchomienie.

Zaprojektowany przez naszą firmę system automatyki miał sterować pracą pomp, załączaniem poszczególnych programów animacji obrazu wodnego oraz załączaniem i wyłączaniem świateł i całej fontanny w zależności od sygnałów z zegara czasu rzeczywistego i astronomicznego. Dodatkowo wykonany układ miał również współpracować z innymi czujnikami i urządzeniami oraz powiadamiać SMS’em wskazany numer telefonu o poszczególnych alarmach. Ze względu na bardzo dobrą znajomość oraz wymagania klienta układ automatyki został oparty na aparaturze firmy Schneider Electric.

Do sterowania fontanną MH Automatyka wykorzystała między innymi: 

TWDLCAA40DRF STEROWNIK COMPACTOWY 24WE 14+2WY, 220VAC  
TM2AMI4LT MODUŁ ANALOGOWY 4 WE, NAP. PRAD. PT. NI.  
TM2DRA16RT MODUŁ BINARNY, 16 WY PRZEK. LISTWA 
XBTN400 TERMINAL MAGELIS OPTIMUM 4X20 ZN.  
ABL8REM24030 ZASILACZ IMP(100-240)VAC.24VDC; 3A  
ATV21HU22N4 ALTIVAR 21 3X380/480VAC 2,2KW IP20  
RM4TG20PRZEKAŹNIK KONTROLI ZASILANIA 200-500VAC 

Poza przedstawionymi powyżej aparatami użyto także – z oferty Schneider Electric – styczniki, przekaźniki, wyłączniki nadprądowe, rozłączniki oraz elementy sygnalizacji i sterowania z gamy XB4. Wszystkie urządzenia zainstalowano w szafie Sarel Special 6000 o wymiarach 1800x600x400. W układzie zamontowano dodatkowo moduł telemetryczny Inventia MT101 oraz zasilacz buforowy Polwat PWS 100RB. Ze względu na mały stopień skomplikowania aplikacji firma MH Automatyka użyła sterownika PLC Twido. Po rozszerzeniu sterownika o moduł wyjść przekaźnikowych oraz wejść analogowych udało się zrealizować wszystkie funkcje systemy automatyki wymagane przez klienta. Do sterownika zostały podłączone: przemienniki częstotliwości pomp, panel operatorski, czujnik wiatru (anemometr), czujnik poziomu wody w niecce fontanny, filtry pomp, pompa odwadniająca, lampy, zegar czasu rzeczywistego i astronomicznego, czujnik ciśnienia. Na podstawie sygnału z czujnika poziomu – poprzez pompę – w niecce fontanny uzupełniana jest woda niezbędna do pracy pomp i dysz. Natomiast dla zapewnienia odpowiedniej jakości wody w obiegu zastosowano filtry i zmiękczacz, które są również sterowane przez układ automatyki. Pompa odwadniająca zabezpiecza studzienkę z automatyką przed zalaniem, a uruchamiana jest przez sterownik na podstawie sygnału z czujnika pływakowego. Zegar czasu astronomicznego i rzeczywistego sterują załączeniem świateł po zmroku i wyłączeniem fontanny w godzinach nocnych. W celu umożliwienia operatorowi sterownia pracą układu oraz odczytu błędu i alarmów zastosowano panel operatorski XBTN400. Ekran tekstowy 4×20 znaków okazał się wystarczający dla zrealizowania w czytelny i przejrzysty sposób sterownia pompami, filtrem, zmiękczaczem, lampami, uzupełnianiem ubytków wody oraz sygnalizacją stanów alarmowych. Ze względu na zwiewanie wody z fontanny przy większej prędkości wiatru dodatkowo zastosowano przemienniki częstotliwości, aby zmniejszyć odpowiednio wysokość strumienia wody lub w przypadku zbyt dużego wiatru fontannę całkowicie wyłączyć. Ze względu na swoje parametry przemiennik ATV 21 okazał się odpowiedni do pracy z tymi pompami. 

Dokładna analiza oraz wykonany i zrealizowany na tej podstawie projekt oraz próby przeprowadzone na obiekcie pozwoliły stworzyć firmie MH Automatyka funkcjonalny system automatyki sterowania fontanną odpowiadający potrzebom klienta. 

 

Please follow and like us:
Tweet
Pin Share

INNE REALIZACJE

back to top
RSS
Follow by Email
Twitter
Tweet