Kilka słów o tym co robimy w Express Biznesu

24.04.2019

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dla nas najważniejsze jest zaufanie – Maciej Gulczyński i Jarosław Bońkowski

O początkach działalności, współpracy z rodzimymi stoczniami oraz aktualnej kondycji firmy MH Automatyka z jej założycielami – Maciejem Gulczyńskim i Jarosławem Bońkowskim rozmawiał Mateusz Marciniak.

Biznes w wariancie współczesnym różni się pod względem modelu i strategii od czasów w których rozpoczynał Pan swoją działalność.

Działalność rozpoczęła się w roku 2003. Niespełna 20 lat temu model biznesowy oraz strategia były skrajnie inne od tych współczesnych. Działania marketingowe oraz internetowe nie były zakrojone na tak dużą skalę jak dziś. Z jednej strony niosło to ze sobą szereg zalet – z drugiej jednak stanowiło ograniczenie w kilku obszarach. Moja recepta na sukces była prosta i mam wrażenie – ponadczasowa. Wraz ze wspólnikiem postanowiliśmy robić to na czym znamy się najlepiej wkładając w działania mnóstwo ciężkiej pracy, ale też pasji. Bez jednego i drugiego każda działalność skazana jest na fiasko.

Wróćmy zatem do roku 2003. Jak wyglądały Wasze początki?

Z Jarosławem Bońkowskim – moim aktualnym wspólnikiem pracowaliśmy w korporacji o zasięgu międzynarodowym. Byliśmy w niej odpowiedzialni za działania związane z szeroko rozumianą automatyką. Z upływem czasu rozpoczęliśmy wdrażanie coraz śmielszych projektów. Pokłosiem tych działań było podjęcie decyzji o wdrażaniu kompleksowych systemów zamiast sprzedaży aparatury elektrycznej. Zaczęliśmy pracować na własny rachunek. Satysfakcja rosła z każdym sukcesem.

Od tamtej pory sytuacja marki uległa sporej zmianie. Zmieniła się nie tylko oferta oraz obszar działań, ale także liczebność zespołu.

To prawda. Gdy zaczynaliśmy nasz zespół liczył zaledwie 3 osoby. Dziś jest ich 25, a do nich należy dodać ogromną liczbę współpracowników z lokalnych firm podwykonawczych. Tego rodzaju strategia dotyczy wszelkich naszych aktywności – zarówno wojskowych, jak i aplikacji wodnościekowych. W praktyce można powiedzieć, że sprzedajemy pomysł i strategię, ponieważ zajmujemy się głównie uruchamianiem oraz wdrażaniem oprogramowania. Prowadzenie prac związanych z instalacjami to już działka wspomnianych firm podwykonawczych.

Jak przebiega tego typu współpraca? Wiele firm łączy się z Wami na długie lata, co jest zaskakujące w dobie tak konkurencyjnego i dynamicznego rynku.

Wie Pan, mamy taką prostą, ale skuteczną zasadę – najważniejsze jest dla nas zaufanie. To ono gwarantuje trwałą i skuteczną współpracę. Z mojego doświadczenia nie tylko jako biznesmena, ale przede wszystkim człowieka, wynika, że pieniądze nie są najważniejsze. Takie priorytety pozwalają nam łączyć się z kontrahentami na długie lata.

Marki, które z Wami współpracują posiadają zróżnicowany charakter. Wśród nich można zaobserwować te mniejsze, jak i większe – takie jak rodzime stocznie. Na czym polega współpraca w tym zakresie?

Od wielu lat współpracujemy w zakresie systemów automatyki silników głównych, zespołów prądotwórczych i innych systemów w siłowni. Wykonujemy kompleksowe systemy monitorowania i sterowania systemami głównymi i pomocniczymi okrętu. Jednocześnie aby zwiększyć zakres możliwych prac przystąpiliśmy do certyfikacji zgodnie z wymogami Biura Veritas naszego systemu automatyki zespołów prądotwórczych. Po pozytywnym przejściu procesu certyfikacji będziemy mogli oferować systemy również na jednostki cywilne.

Współpracujecie także z Marynarką Wojenną. Czego dotyczy owa forma współpracy?

Jeśli chodzi o współpracę z Marynarką Wojenną to kontynuujemy ją i rozszerzamy o coraz nowsze zakresy. Wykonujemy systemy automatyki siłowni i oczyszczalni ścieków okrętowych . W ostatnim okresie, dzięki posiadanej koncesji MSWiA w zakresie wentylacji oraz klimatyzacji nasza firma rozpoczęła realizację modernizacji i remontów systemów wentylacji specjalnej – tzw. filtrowentylacji.

W ostatnich miesiącach nośnym tematem jest kwestia związana z energią. Palące aspekty dotyczą systemów fotowoltaicznych oraz OZE. Jak odnajdujecie się w tym obszarze?

Kilka lat temu podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działalności o wykonywanie i sprzedaż instalacji fotowoltaicznych. Jednak zmiana prawa spowodowała zatrzymanie sprzedaży instalacji. Nie zmniejszyło to naszej determinacji aby rozwijać sprzedaż fotowoltaiki domowej. W 2016 roku podpisaliśmy umowę na wykonywanie rozdzielnic AC i DC do instalacji fotowoltaicznych z jednym z większych graczy w tej działce w Polsce. Już w zeszłym roku wykonaliśmy rozdzielnice dla około 2500 instalacji. W tym roku, dzięki rozwojowi rynku OZE planujemy wykonać dla nich około 5000, co daje nam blisko 20 MW mocy.

Please follow and like us:
Tweet
Pin Share

POPRZEDNIE AKTUALNOŚCI

07.04.2019
resizer  
Nasze rozdzielnice do instalacji foto :)

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language. Trzy lata […]

20.03.2019
resizer  
Nasza instalacja fotowoltaiczna na Harfowej 1

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language. Następny dobry […]

back to top
RSS
Follow by Email
Twitter
Tweet